fbpx

Kľúčové oblasti v práci nášho AWS on SAP Lead-a pre Európu Rasťa Utľaka

Rasťo pracuje v IT 25 rokov a za tie roky prešiel rôznymi pozíciami. Cez systémového špecialistu, IT/Business architekta, projektového a customer manažéra. Posledných 7 rokov sa venuje AWS prostrediu a 4 roky je certifikovaný Solution Architekt, Professional level. Pracoval v medzinárodných tímoch pre množstvo medzinárodných zákazníkov od Číny, cez Indiu, Austráliu, celú Európu, Brazíliu, USA. V našej spoločnosti zastrešuje rolu AWS on SAP Lead pre región Európy. Položili sme mu niekoľko otázok, čo všetko táto pozícia a práca zahŕňa.  

KVALITA A RÝCHLOSŤ

Čo je tvojou hlavnou náplňou práce?

RU: V spoločnosti Syntax pracujem od novembra a za relatívne krátku dobu som mal možnosť dotknúť sa skutočne veľkých implementácií AWS služieb. Máme na starosti viac ako 80 zákazníkov v AWS po celom svete. Pomáhame im pri migrácií a implementácií cloudovských služieb, v hybridnom, ale aj čisto cloudovskom prostredí. Väčšinou sú to veľké medzinárodné spoločnosti, takže prepájame ich dáta a systémy doslova cez celý svet. 

Aké typy projektov zastrešuje vaše oddelenie?

RU: Snažíme sa využívať čo najviac natívnych cloudovských služieb, čo nám umožňuje v skutočne veľmi krátkej dobe vybudovať doslova celé nové dátové stredisko v ktoromkoľvek regióne na svete za pár minút. Väčšinu služieb máme plne automatizovaných, takže môžeme z jedného miesta, s minimálnym počtom ľudí spravovať a monitorovať niekoľko tisíc systémov po celom svete, v sekundových odozvách. Security je pre nás samozrejme na prvom mieste, pričom vieme zabezpečiť plne High Availability a Disaster Recovery riešenia s veľmi nízkymi SLA parametrami.

Rasťo rád trávi voľný čas na horách s jeho najbližšími

Na čom momentálne pracujete?

RU: Momentálne sa naše AWS oddelenie venuje hlavne migrácii a implementácii SAP a JD Edwards systémov. Plne nás pri tom podporujú naši kolegovia zo SAP a OS tímov z Nemecka alebo USA a Kanady, prípadne Mexika. Spokojnosť zákazníkov je vysoká, nakoľko sa nám vďaka využitiu cloudovských služieb darí priniesť pre zákazníka značné finančné úspory, a zároveň zvýšenie kvality štandardov pre správu a chod ich IT systémov.

DOSTUPNOSŤ

V akom zložení pracujete na projekte? 

RU: V projekte postupujeme podľa „shared responsibility“ modelu. Náš AWS tím je zložený z Cloud Architektov, Inžinierov a Developerov a naša zodpovednosť je v rovine AWS služieb a operačných systémov. Projektový tím dopĺňa Aplikačný tím, ktorý sa vyberá na základe toho, akú aplikáciu pre daného zákazníka implementujeme. 

Ako prebieha komunikácia, riadenie projektu, testovanie funkčnosti, prípadne dokumentácia?

RU: Riadenie projektu a oficiálnu komunikáciu so zákazníkom zabezpečuje Projektový manažér. Počas implementácie  a migrácie sa aj náš AWS tím zúčastňuje technických mítingov so zákazníkom, na ktorých si dohadujeme konkrétne implementácie. Ak projekt prejde Go Live fázou, postupujeme podľa štandardných ITIL procesov.

V AWS prostredí máme automatizovaný celý deployment, monitoring a reporting. Táto automatizácia nám umožňuje s relatívne malým tímom spravovať niekoľko tisícové prostredie virtuálnych serverov a služieb s 24/7 dostupnosťou. Doslova “na jedno kliknutie“ vieme do 15 minút deploynuť kópiu celého zákazníckeho prostredia so stovkami serverov v ktoromkoľvek regióne na svete.

KONTINUÁLNY ROZVOJ A UČENIE SA

Aké sú najväčšie výzvy pri Cloud projektoch?

RU: Vyznie to možno trochu smiešne, ale naše najväčšie výzvy sú v učení sa . Nakoľko cloud prostredie je skutočne veľmi dynamicky sa rozvíjajúce, musíme sa neustále vzdelávať, aby sme boli schopní držať krok s najnovšími trendmi a ponúkať čo najkvalitnejšie služby. Je to skutočne denno-denné učenie a “hranie sa” s novými službami, ktoré prichádzajú na týždennej alebo mesačnej báze. Spektrum služieb je obrovské, pretože AWS sa snaží pokrývať stále nové a nové PaaS portfóliá služieb pre rôzne odvetvia. Pracovať v AWS so skutočnými odborníkmi je naozaj inšpirujúce. Posúva to mňa osobne, ako aj celý tím každý deň vpred, neustále objavujeme niečo nové. 

Jedným z hlavných strategických cieľov Syntaxu v Košiciach je práve rozvoj cloudovských riešení a vybudovanie odborného oddelenia, ktoré bude zohrávať dôležitú rolu v rámci korporácie. Špecialisti na AWS on SAP, Azure od Microsoftu k nám postupne prichádzajú a toto naše oddelenie utešenie rastie. Aj momentálne hľadáme Azure Solution Architekta. Klikni na www.zazisyntax a príď do Syntaxu a zaži to tiež!

Ak chceš mať vždy aktuálne informácie o živote v našej firme, nových pozíciach, odborných článkoch alebo Syntax podcastoch, staň sa našim followerom:

            

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *